Blog

Soft Dondurma Nedir?

Dondurma denilince akla ilk olarak Maraş dondurması kesme dondurma veya külahlara konulan top top dondurmalar gelmekte ancak son dönemlerin popüler çeşidi soft dondurmaları hemen hemen her yerde görmekteyiz. Peki nedir bu soft dondurma ve nasıl yapılır hadi birlikte bakalım.

Soft dondurma bilinen dondurmanın aksine daha yumuşak ve yoğunluğu daha azdır. Bunun sebebi makinenin uyguladığı basınç ile dondurma esnasında oluşan havadan dolayı daha yumuşak bir kıvam elde edilmesinden dolayı bu adı almıştır.

DONDURMA SADECE YAZ MEVSİMİ ÜRÜNÜ MÜDÜR?

Yapılan araştırmalara göre dondurmayı sadece yaz mevsiminde tüketen ülkeler arasında ülkemiz de yer almaktadır. Avrupa ve Amerika kıtasında yer alan ülkelerde ise dondurma tüketiminin her mevsim gerçekleştiği görülmektedir. Ancak son yıllarda ülkemizde de kışın dondurma tüketiminin arttığı gözlemlenmektedir. Yani dondurma sadece yazın tüketilir tezi de çürütülmüş durumdadır. Ayrıca ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre de teste katılanların yaklaşık %66’sı dondurma yerken mutlu olduklarını ifade etmişlerdir. Anlaşılacağı üzere dondurma yemenin zamanı olmadığı gibi mutlulukla da yakından ilişkisi görülmekte. Kendinizi dondurma yemenin mutluluğundan esirgemeyin.

EVDE SOFT DONDURMA NASIL YAPILIR?

Kış aylarında da dondurma tüketmek istiyoruz ama dondurma dolapları kaldırılıyor. Canımız dondurma istediğinde bulmakta zorlanıyoruz diyorsanız. Bunun da artık bir çözümü var ALTINCEZVE DONDURMA TOZU ile evinizde yılın her ayında dondurma zevkini yaşayabilirsiniz.

Bir paket 1300 gr ALTINCEZVE DONDURMA TOZU’nu 5 litre süt ile karıştırmanız ve makinenize aktarmanız gerekmektedir. Bu oranı makinenizin kapasitesine göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin 1Litre süt için yaklaşık 260gr toz kullanmanız gerekmektedir. Ufak bir mutfak terazisi yardımıyla tartarak veya yaklaşık bir ölçümle karışımınızı ayarlayabilirsiniz.

Bir kap içerisinde süt ile tozu mikser yardımıyla karıştırın.

      • Makinenizin soğutma fonksiyonu var ise karışımı makinenize boşaltın. Kalan kısmını makineyi çalıştırarak tamamlayabilirsiniz.

    • Makinenizin soğutma fonksiyonu yok ise, karışımı dolapta bir müddet bekleterek soğumasını sağladıktan sonra kıvam alması için makinenize boşaltın. Soğutma fonksiyonu olmayan makinelerde bu işlemi bir kaç kez tekrarlamanız gerekmektedir.

Ve artık evinizde de dondurmanız her daim dolabınızda yerini alacaktır.

Yaz akşamları balkonunuzda sohbetlerinizi tatlandırabilir. Kışın tatlılarınızı süsleyerek misafirlerinizi veya ev halkını şımartabilirsiniz.

KARLI İŞ MODELİ SOFT DONDURMA

Soft dondurma satışı işletmeler için yeni ve karlı bir iş modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla ilgili detayları diğer yazımızda bulabilirsiniz.